Informacja o realizacji projektu „Integracja poprzez edukację w przestrzeni miejskiej – GRA MIEJSKA”

W październiku 2015 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Hajnówce zrealizowano projekt pn: „Integracja poprzez edukację w przestrzeni miejskiej – GRA MIEJSKA w ramach zadania publicznego: „Popularyzowanie i wspieranie różnych form aktywności i twórczości osób z niepełnosprawnością”. Projekt realizowano przy wsparciu finansowym Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku.

„Gra miejska” jest pierwszą tego rodzaju imprezą integracyjną zorganizowaną w  powiecie hajnowskim i pierwszą integrującą w taki sposób uczniów szkół specjalnych z województwa podlaskiego.

Projekt przebiegał dwuetapowo:

  • Pierwszy etap obejmował 8 warsztatów edukacyjnych na terenie SOSW w Hajnówce. Młodzież uczyła się posługiwania planem miasta, poznała funkcje pełnione przez poszczególne placówki użyteczności publicznej znajdujące się w Hajnówce oraz odszukiwała je z wykorzystaniem aplikacji „google map” bezpośrednio w terenie. Uczestnicy projektu, posługując się aparatami cyfrowymi, tabletem oraz planami miasta wspólnie opracowali trasę wędrówki po Hajnówce i przygotowali konkurencje, jakie czekały na trasie na koleżanki i kolegów z innych placówek. Opracowano również „Śpiewniki integracyjne”, które wykorzystano do wspólnego śpiewania przy ognisku.
  • Drugi etap przedsięwzięcia odbył się 29 października 2015 r. Była to GRA MIEJSKA – wędrówka po przestrzeni publicznej miasta Hajnówka 8-osobowych zespołów uczniów z 5 placówek szkolnictwa specjalnego z terenu województwa podlaskiego: SOSW w Sokółce, Zespołu Szkół Specjalnych nr 13 z Białegostoku, Zespołu Szkół Specjalnych w Bielsku Podlaskim, Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach oraz SOSW w Hajnówce, zakończonego ogniskiem integracyjnym. Na ognisku nie zabrakło zabaw sportowych i  prezentacji talentów muzycznych z wykorzystaniem samodzielnie wykonanych śpiewników. Wszyscy uczestnicy zostali  nagrodzeni medalami i poczęstunkiem.

Impreza integracyjna przyczyniła się do popularyzacji gry miejskiej jako atrakcyjnej formy aktywnego spędzania wolnego czasu osób z niepełnosprawnością. Dzięki wspólnym zajęciom edukacyjnym i sportowym młodzież miała możliwość doskonalenia umiejętności pracy w zespole, co stworzyło okazję do kształtowania prawidłowych postaw społecznych i rozwijania umiejętności komunikacyjnych uczniów. Natomiast spotkanie nauczycieli i terapeutów z różnych placówek zajmujących się edukacją, rehabilitacją i terapią osób z niepełnosprawnością intelektualną posłużyło  wymianie  doświadczeń w pracy pedagogicznej.

W przygotowaniu znajduje się wystawa zdjęć z projektu w holu SOSW w Hajnówce.